Kullanmış olduğumuz kızılötesi ısıtma teknolojisi temelde kızılötesi ışınımın 0,74 ile 2 micron arasındaki dalga boyundan oluşan kızılötesi ışınımın malzeme yüzeyine etki etmesi ile malzeme üzerine veya kaplama üzerine sahip olduğu enerjiyi ileterek malzemenin ısınmasını sağlamaktadır. Bu sistem diğer enerji iletim yöntemlerine göre %80’e yakın bir verimlilik sağmaktadır. Doğrudan hedef malzemeye enerji iletimi geçtiği için kayıplar minumum seviyede olmaktadır.

Beyaz eşya sektöründe imalatın en temel yarı mamulü beyaz eşyanın metal kasası sayılabilir. Metal paneller belirli pres, büküm, kaynak v.b işlemlerden sonra korozyona karşı koruma ve dekoratif amaçlarla kaplama ve ısıl işlem proseslerine ihtiyaç duymaktadır.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın v.b gruptaki beyaz eşyaların metal panelleri pres, büküm, kaynak işlemlerinden sonra kimyasal kaplama prosesine girer. Buradan çıkan ürünler kurutulmak amacı ile ısıl işlem fırınlarına girer. Bu proses son ürünün kalitesi açısından çok önemlidir. Çünkü üzerinde nem kalan ürün zamanla oksitlenmeye ve boyalarının dökülmesine maruz kalır. Burada kullanılan ısıl işlem fırınlarına alternatif olarak Teknik-El Makine olarak biz Kızılötesi Kurutma ve Nem Alma Fırınlarını geliştirdik.

Kimyasal kaplama sonrasında gerçekleşen ısıl işlemden sonra ürünler elektrostatik toz boyama prosesine girer. Yine bu proseste elektrostatik toz boyamadan sonra boyanın kürlenmesi için tekrar ısıl işlem prosesine ihtiyaç duyar. Bu aşama da biz Kızılötesi boya pişirme ve kürleme fırınlarını doğalgazlı fırınlara alternatif olarak geliştirdik.

Kızılötesi fırınların avantajlarını önceki makalelerimizde bahsetmiştik. Beyaz eşya sektöründe bu iki ısıl işlem prosesinde kullanılmak üzere yenilikçi teknolojimiz (Kızılötesi Isıtma Sistemleri, Isıl İşlem Fırınları, Nem Alma Fırınları, Elektrostatik Toz Boya Fırınları) Kızılötesi sistemleri bu sektöre kazandırdık.