Kızılötesi ışınım ışık spektrumunun 0,78 micron ile 1000 micron dalga boyu aralığındaki ışık demetleridir. Kendi arasında uzak kızılötesi, orta kızılötesi ve yakın kızılötesi olarak üçe ayrılmaktadır. Teknolojimizde kullanmış olduğumuz türü yakın kızılötesi ışınım (0,78-2 micron).

Kızılötesi teknolojmizde kullanılan 0,78-2 micron dalga boyundaki kızılötesi ışınım doğası gereği kaynak noktasından etki yüzeyine ulaşana kadar katettiği yolda sahip olduğu enerjinin %85’ini korumaktadır. Bu da enerji verimliliği açısından çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Bu ışınım kaynaktan çıktıktan sonra etki yüzeyine vardığında malzemenin molekülleri ile rezonansa girmekte ve titreşim oluşturmaktadır. Bu titreşim sonucunda ısı enerjisi açığa çıkmakta bu ısı enerjisi ile de etki eden malzeme içten ısıtılmaya başlamaktadır. Kızılötesi ışınım etki yüzeyinde malzemenin 0,80 micron kadar içerisine girmektedir.

Ürünlerimizde kullanmış olduğumuz lambalar 0,78 micron dalga boyunda kızılötesi ışınım yaymaktadır. Her bir lamba 1 kw gücünde olup ekonomik ömrü 10.000 saat kadardır.

Mini fırınlarda 2 adet kızılötesi lamba kullanmaktayız. Ancak ihtiyaca göre üretimlerde lamba sayısı ve ürün ebatlarında rotasyona gidilebilmektedir.