Ön Isıtma Fırını

Konveyörlu elektrostatik toz boya hatları genel olarak kimyasal banyolar, toz boya kurutma fırını ve ardından boyama kabini, sonra ise toz boya pişirme fırından oluşmaktadır. Dünyada boyanması gereken milyonlarca çeşit metal ürün vardır, tabi ki her metal boyandığında bazı süreçler değişir, ama ana prensipler daima aynı kalır. Metalin kalınlığına, metalin çeşitlerine, konveyör hızına, kullanıldığı kimyasal maddelere bağlı olarak toz boya kurutma ve pişirme fırının hacmini (uzunluğu, genişliği ve yüksekliği) seçilip toz boyama tesisi kurulur. Yukarıda anlatılan tesislerin bileşenleri bazen değişiklik ister.

Eğer konveyörde boyadığınız ürün döküm ise, toz boyama kabinine girmeden evvel ön ısıtma fırın kullanılır, malzeme fırının içinden geçtikten sonra belirli derecelere ulaşır, dökümün kalınlığa bağlı ürün bazen 80-90 dereceleri görür, amaca göre ön ısıtma fırının uzunluğu konveyör hızını hesaplayarak konulur, sıcak yüzeyine toz boya rahatlıkla yapışır ve standart olan toz boya pişirme fırına girip 200 derecelere ulaştırarak elektrostatik toz boya yapışma prosesi sona erir. Bu durumda ön ısıtma fırın gerekliliktir. Döküm çok yavaş ısınan malzeme tipidir, hele kalınlık 3 mmden fazla ise, toz boya tesisatınıza ekstra ön ısıtma koymadığınızda dökümün üstündeki bulunan toz boya, toz boya pişirme fırından çıkıp pişirmeyecektir, çünkü malzemenin tabakası yeterince ısınmaz. Aslında iki seçenek var ya konveyör hızı düşürürsünüz ve malzemeyi çok daha fazla içinde tutacaksınız ya da ön ısıtma fırını koyacaksınız, çünkü dökümle çalışırken derece gerekenden fazla yükselttiğinizde toz boya yanar ama malzeme hala soğuk kalır.

Malzeme döküm değilse, başka çeşidi örnek olarak alalım. Zamanında toz boya tesisi kurdurdunuz, her şeyiniz mevcuttur fakat zaman içinde firmanız büyüdü, eleman sayısı arttı, cnc makinaların yardımıyla üretim prosesi çok hızlandı, konveyör hızını, motorunu değiştirerek değiştirebilirsiniz, bu fazla masraf yaratmaz fakat konveyör hızını değiştirdiğinizde toz boya kurutma ve pişirme fırınların hacimleri yetmeyebilir, boya tesisiniz aynı,  onu değiştirmek için büyük miktarda yatırım yapılmalı, bu durumlarda üretici şirketler ne yaparlar? Mevcut olan toz boya pişirme fırından önce ön ısıtma fırını koyarlar, böylece hız arttığında toz boya pişirmede problem yaşamazlar, çünkü fırının girişinde çok güçlü, aniden ısıtan infrared modüller konulduğunda malzeme geçerken kısa dalga infrared lambaların verdiği enerjisini alır, boyanın jelleşme prosesini başlatır ve devamında normal tünel fırında toz boya rahatlıkla eski sistemdeki gibi pişer.

Kısa dalga infrared modüllerin toz boya fırından önce koyma amacımız: ani şoklama vermektir, ani enerji verildiğinde malzeme hızlı ısınmaya başlar, toz boya molekülleri harekete geçer. İnfrared görünür ve görünmeyen ışınımdan oluşan bir kavramdır, infrared lambalar hem ısı hem enerji kaynaklarıdır. İnfrared konusunda yaydığı ısıdan ziyade verdiği enerji daha fazla önem taşır, bilindiği gibi infrared lambaların en güçlü enerji transfer edebilecek kısa dalga boyu (0,78-1,2 mkm) sahip olan lambalar. Bu tip infrared lambalar % 85 enerjisini malzemeye verir. Özel kullandığımız yansıtıcı malzemenin yardımıyla ısı ısıtılan parçanın birçok yere ulaşır. Malzeme normalden daha hızlı ısınmaya başlar, böylece elinizde olan toz boya tesisi değiştirilmeden çalışmaya devam eder. En kesin, en masrafsız, en hızlı, en kolay çözüm kısa dalga infrared modül sistemi kurdurmaktır. Teknikel Makine infrared sistemleri konusunda oldukça deneyimlidir, uzun seneler kendimiz infrared fırınlarla çalıştığımız için gerek mevcut toz boya hattınızda revize, gerek ise sıfırdan infrared toz boya tesis imalat konusunda yardımcı oluyoruz. Teknikel Makine müşterinin özel isteklerine göre infrared fırını imal ediyor. Hazır fırın stoğumuzda yoktur, her sipariş özel projelendiriyor.

İnfrared Ön Isıtma Fırın Avantajları

  • Sistemi kurmak için gaz gerekliği yoktur;

  • Her hangi bir yere kurulabilir;

  • Modüler infrared paneller birbirine sizin alanınızda bağlanacaktır;

  • İsteğiniz ölçüde infrared panelleri üretme imkanı;

  • Gerektiğinde infrared ön ısıtma sistemi diğer fırından bağımsız olarak kapatabilirsiniz;

  • İnfrared ön ısıtma modüler içeresinde hava sirkülasyon yoktur;

  • Metalin derecesini hızlı bir şekilde yükseltir;

  • İnfrared ısıtma insanın sağlığına zararlı değildir;

  • İnfrared ön ısıtma fırını özel bakım gerektirmez, bozulabilecek parçaların değişimi oldukça kolaydır.

  • Kullandığımız parçalar uzun ömürlüdür.