Endüstride birçok alanda genelde yarı mamül olarak kullanılan teflon(fluoroplast), Teknik-El Makine olarak bizim tarafımızdan kızılötesi fırınlarda lamba arkalarına izalatör destek olarak kullanım alanı bulmaktadır.

Teflon malzeme yüksek sürtünme katsayısına, kimyasal dayanıma ek olarak, özellikle yüksek elektriksel dirence sahiptir (1020 Ohm m’ye kadar). Yüzey direnci (1017 Ohm’un üzerinde). Milimetrenin iki onda biri kalınlığında F-4, 40 Kv / mm’yi aşan dielektrik dayanım göstermektedir.

Bütün bu özellikleri ile teflon malzeme endüstride polimer üretiminde, izolatörlerde, pedlerde, halkalarda v.b parçaların üretiminde vazgeçilmez olmaktadır.

Teflon malzeme, yüksek ısı direnci nedeniyle C sınıfı olarak sınıflandırılabilen tek dielektriktir. Yani, F-4, 180 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda uzun bir süre çalışabilir. Ayrıca, dielektrik özelliklerinde teflondan (fluoroplastik), porselene göre daha iyi verim alınmaktadır, daha fazla voltaj tutabilir ve yüksek sıcaklıklarda çalışabilir. Bu nedenle gelecekte bu polimerlerin elektrik hatlarında izolatörlerin temelini oluşturması mümkündür. Dezavantajı ise buzlanmadan etkilenebilmektedir.