İnfrared toz boya pişirme fırınlarda 200 dereceye dayanıklı olan her malzeme pişirebilmektedir. İmalat sürecinde en çok metal malzemeler boyamaya muhtaçtır. Metallerin çeşitli türleri vardır, saymaya gerek kalırsa başta dkp sac, galvaniz, alüminyum, döküm gelmektedir. Ürünün üstüne elektrostatik toz boyayı uyguladıktan sonra boya pişirme prosesi genel olarak belirli sıcaklıklara ulaşmadan ibarettir fakat ısınma homojen ve orantılı olmalı, malzeme dengesiz ısındığında (derece farkları oluşur) renginde ton farkları ortaya çıkabilir. Kaplama işi oldukça hassastır, tüm aşamaları düzgün bir şekilde tutunmalı. Boya fırını – boyama prosesin kalbidir, ana damarıdır. Teknikel makine elektrostatik toz boya uygulamada infrared toz boya fırınları tavsiye eder, çünkü infrared daha güçlüdür, boyanın metale iyi yapışmasına sebebidir, homojen ısı dağıtımı sağlar, aynı renk tonu düzelir, sağlığa zararsızdır.

Diğer sistemlerle kıyaslarsak infrared fırınlarının avantajları daha fazladır.

*Başta bu enerji ile çalışan sistemi kurabilmek için özel izin gerektirmez, elektrostatik toz boya pişirme fırını kurduğunuz gün direk çalışılabilir.

*Sistem komple elektriklidir.

*Fırın içindeki birkaç tane lamba söndüğünde çalışma kesilmeden devam eder ve sistem durmaz, bu oldukça önemli bir madde, çünkü bazı imalatlarda sistemin bir gün durması şirketi yüksek kayıplara uğratır.

* Sistem tamamen sağlıklıdır, havaya yayan zararlı madde yoktur, yaz aylarında fırının yanında bulunan işçi veya herhangi bir insan sıcaklığı hissetmez, çünkü fırın sıcaklığı tamamen içeride bulunup dışarıya ısı yaymaz.

*Kızılötesi fırında 5-8 tane renk aynı anda pişirebilirsiniz, nasıl diye sorduğunuzda, şöyle bir açıklamayı görürsünüz: fırın içi sirkülasyonsuzdur, hava hareketli olmadığı için tozboya birbirine karışmıyor.

*Elbette her makinada gibi bu sistemde bozulan parçaları bulunmaktadır, fakat genelde elektriksel bir problem çıkmadığı sürece sistem durmaksızın çalışır.

*Kızılötesi toz boya pişirme fırın her zaman sıfırdan işlem başlar, mesai esnasında sürekli açık kalmaz, malzemenizi içeriye koyduğunuz andan itibaren dokunmatik ekranda değerleri giriyorsunuz ve işlem başlar, süreç bittiği zaman fırın otomatik sistemi durduracaktır, enerji kesilir ve yeni bir parti içeriye koyana kadar bekler. Fırının içinde malzeme unuttuysanız bile zaman geçince ürününüz yanmaz ve bozulmaz.

Daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak teknik detaylara ulaşabilirsiniz okuyunuz