1960’lardan bu yana, toz kaplama, özellikle metal ürünler, beyaz eşya, otomotiv parçaları, spor malzemeleri ve diğer ürünler için mükkemel, dayanıklı, çevre dostu bir yüzey sağlayarak finişer endüstrisinde devrim yaratmıştır.

Toz kaplama malzemelerindeki teknolojik gelişmeler, uygulama ve sertleştirme yöntemleri, aynı zamanda, ısıya duyarlı alt tabakalara toz boyamanın avantajlarını getirmiştir. Toz kaplama, birkaç yıl önce boyamaya imkansız olan çeşitli ürünlerde kullanılıyor.

Isıya duyarlı substrat pazarında toz için en büyük buluşlardan biri, orta yoğunlukta lif levha veya MDF, bir sentetik reçine ile ahşabın birleşim panelini birleştiren bir kombine panel üzerindedir. MDF, düşük gözenekliliği ve homojen yüzeyi nedeniyle toz kaplama uygulaması için oldukça uygundur. MDF ürünleri arasında ofis mobilyaları, mutfak ve banyo dolapları, kapılar, mağaza armatürleri ve vitrinler, barbekü tepsileri, ofis ve ev için kullanıma hazır mobilyalar bulunmaktadır.

Toz kaplama, MDF pazarında devrim yaratıyor çünkü diğer laminasyon işlemlerini müşteriye tasarım özgürlüğü sunmuyor. Toz boya, gökkuşağının her renginde güzel, dayanıklı bir kaplamayı sağlar. Toz kaplama, MDF ürünlerini leke, dökülme ve çiziklerden korur.

Isıya Duyarlı Yüzeylerin Zorlukları ile Karşılaştırma

Bazı odunlar ve MDF gibi ahşap ürünler, iletkenlik sağlamak için yeterli ve tutarlı nem içeriğine sahiptir, dolayısıyla doğrudan kaplanabilir. Zımpara gerektiren ahşap parçalar, herhangi bir yüzey kirliliğini gidermek için basınçlı hava ile temizlenebilir. Elektrostatik çekimi arttırmak için ahşap iletken bir yüzey sağlayan bir sprey çözeltisiyle ön işlemden geçirilebilir. Daha sonra parça, uygulandığı zaman tozu çözen veya kısmen eriten ve tozun etkiyi biraz azalttığı kısma yapışmasına yardımcı olan istenen bir kaplama sıcaklığına kadar önceden ısıtılır.

Üniform bir levha yüzey sıcaklığı yüksek transfer verimine ve tutarlı bir görünüme izin verir. Toz uygulaması, püskürtme tabancasından MDF yüzeyinde tortu elde etmek için bir elektrostatik yük uygulanır. MDF için toz malzemeler, UV ile kürlenen tozların termal sertleştirme ürünleri olabilir. Termal kür tozları kızılötesi ve konveksiyon ısıtmayı birleştiren kızılötesi fırınlara, konveksiyon fırınlara veya hibrid fırınlara dayanır. Termal enerji tozu eritir, böylece düz bir filme akar ve nihai olarak bitmiş bir filme sertleşir veya çapraz bağlanır.

Özel olarak formüle edilmiş UV ile kürlenen tozlar ile eriyik ve akış, kürleme işleminden ayrılabilir ve tozu iyileştirmek için minimum ısı gerektirir. Parçalar, kaplamanın eridiği ve iki ila on dakika boyunca aktığı bir kızılötesi veya konveksiyon fırınına girdikten sonra, son katın sertleşmesi ve sertleşmesi için levha birkaç dakika süreyle ultraviyole ışığa maruz bırakılır. Daha sonra parçalar, kaplama hattından boşaltılmadan önce doğal olarak veya bir soğutma tünelinde serinler.

Toz Boya, MDF Ürünleri için Bir İhtiyacı Doldurur

Birçok ofis mobilyası üreticisi, kareler ve dikdörtgenler gibi standart şekillerden daha yuvarlak köşelere ve konturlu kenarlara, iç çevrelerin ve bilgisayar kablolarının düşmesine izin veren elipslerin önüne geçiyor. Ayrıca kesintisiz masaüstü kaplamaları ve çeşitli renkler ve efektler sunuyorlar. Toz kaplama bu şekilleri barındırabilirken, kenar bantlama yöntemlerine dayanan diğer laminasyon teknikleri yapamaz.  Toz uygulaması, art arda katlar veya uzun kuruma süreleri gerektirmeyen, tek aşamalı son işlemdir.