Robotik Uygulamada Toz Boyama Aşamaları

1.Toz boya için boyanacak malzemenin türünü belirleyin ve bitiş için uygun bir toz seçin. Toz boya, termoplastik veya termoset polimer tozu ile yapılır ve bu malzemeler en iyi sonuçları vermek için farklı ana metallerle yapıştırılarak formüle edilir.

2. Kaplamasını istemediğiniz herhangi bir şey dâhil olmak üzere, başlamadan önce dişli veya yağlanmış tüm arabirimleri sökün. Çok basit geliyor, ancak birçok kişi bu adımı unutuyor.

3. Boyanacak metali iyice temizleyin. Dökme demir veya çelik gibi sert metal üzerinde boncuk veya aşındırıcı kumlama kullanmak, değirmen, pas skalası, kir ve yabancı maddeleri kaldıracaktır. Kimyasal solvent ile yüzey temizleme yapılarak, yağ ve boyalar temizlenir, yüzey hazırlamayı bitirmek için hafif zımparalama yapılabilir. Alüminyum, magnezyum ve diğer yumuşak alaşımlı metaller çözücü ile temizlenebilir ve tel ile fırçalanabilir veya gerekirse zımparalanabilir. Bir sonraki adım, kalan kiri ya da hurda metali sıyırmaktır. Maddeyi asetonda (öğe yeterince küçükse) ıslatarak veya asetonla batırılmış bezle silinerek bunu başarabilirsiniz.

4. Toz boyayı kaplanacak malzemeye püskürtün. Bu işlem, toz maddesini elektrostatik olarak yükleyen, kaplamayı alan toprak metal nesnesine yapışacak bir “tabanca” veya sıkıştırılmış hava püskürtücüsü kullanılarak yapılabilir. Bu boya tabancaları çeşitli tedarikçilerden temin edilebilir ve maliyeti 100 $ gibi düşüktür. Deney amaçlı olarak, tozboyayı düz bir metal yüzeye doğrudan toz haline getirerek ince, düz bir tabakaya yayarak uygulayabilirsiniz.Elektrostatik yükünüzün, kapladığınız herhangi bir parçaya bağlandığından emin olun. Kullandığınız toz tutunması gereken bir şey olmadığı sürece uygun şekilde yapışmayacaktır.

5. Normalde, nesne yaklaşık 10-15 dakika boyunca 350 ° – 375 ° F (175 ° – 190 ° C) ısıtılır ve soğumaya bırakılır.