1. Termoplastik ile termoset arasındaki başlıca fark, katın geri çevrilebilirliğidir. Adından da anlaşılacağı gibi, termoset kaplamalar, geri döndürülemez bir kimyasal bağlama işlemi tabi tutulur. Tersine, termoplastik kaplamalar kimyasal işlem yapılmadığı için yeniden çözülebilir.Termostat kaplamalar, elektronik ve el aletleri gibi eşyalar için idealdir, çünkü termoplastik kaplamaların erimesine neden olabilecek daha yüksek ısı miktarlarına dayanması gerekir.

2. Kaplamanın özelliklerine göre boya türü seçilir. Termosetler ve termoplastikler farklı kimyasal özelliklere sahiptir, bu da onları farklı kullanımlar için ideal hale getirir. Bu özelliklerden bazılarını bilmek, hangi türün kullanılacağını seçmenize yardımcı olabilir:Termosetlerin, kaplama ile bir parçanın yapısal bütünlüğünü güçlendirdiği ve onları yıpranma, korozyon ve aşınma için güçlendirdiği söylenebilir.Termoplastikler, güç ve esneklik karışımı sunar. Genellikle plastik torbalar ve hatta mekanik parçalar gibi öğeler için kullanılırlar.

3. Termosetlerin avantaj ve dezavantajlarını bilin. Termosetler sıklıkla dayanabilecekleri ısı nedeniyle cihazları kaplamak için kullanılır.Avantajları: Güzel estetik görünüm, ucuz, güçlü, istikrarlı ve aşırı sıcaklığa dayanıklı.Dezavantajlar: geri döndürülemez işlem, termoset geri dönüştürülemez anlamına gelir, yeniden şekillendirilemez.

4. Termoplastiklerin avantaj ve dezavantajlarını bilin. Termoplastikler hem parkur hem de plastisite ve dayanıklılık gerektiren birçok öğe için kullanılır. Avantajları: yüksek kayganlık ve yapışkanlık, geri dönüştürülebilir; yeniden şekillendirilebilir, darbe direnci yüksek. Dezavantajlar: Daha pahalı (genellikle), Aşırı ısınırsa eriyebilir.