Teflon Nedir – Çeşitleri

Polimer sınıfındaki malzemelerdir. Bu polimerlerin en bilinen çeşitleri şunlardır:

    1. Fluoroplast-4 (politetrafloroetilen (-C2F4-) n, ticari markalar – Teflon, Hostaflon TF, Fluon G, Algonlon F, Polyflon M);

   2. Fluoroplast-3 (poltriklorofluoroetilen (-CF2-CFCl) n, ticari markalar – Dyflon, KEL-F, Voltalef, Neoflon CTFE);

    3. Fluoroplast-2 (poliviniliden florür (CH2CF2) n, ticari markalar – Kynar, Solef, Neoflon VDF);

    4.Fluoroplast-40 (tetrafluoroetilen kopolimeri (CF2CF2CH2CH2) n, ticari markalar – Tefzel, Hostaflon ET, Neoflon ETFE).

Ftoroplast, karmaşık kimyasal reaksiyonlar sürecinde üretilir. Bileşimi kimyasal direnci belirleyen flor atomlarını içerir. Bu malzeme sulu solüsyonların etkisine dayanır ve organik solventlere karşı çok dirençlidir.

Ftoroplastiklerin (teflonun) çalışma sıcaklığı + 300 ° C’ye kadar çıkabilmektedir. Yanmayan maddeler sınıfına aittir, tutuşma sırasında bağımsız olarak soldurur. Bu polimerik malzemeden, mükemmel dielektrik özelliklere sahip ürünler elde edilir ve aynı zamanda agresif ortamlara dayanıklıdır. Süt-beyaz renkli bu plastik malzeme, yapışmaz tencere imalinde (Tefal) üretim yapması nedeniyle nüfusun geniş kitleleri için bilinir hale geldi. Fakat bu polimerin uygulama alanı bununla sınırlı değildir.

Ftoroplastik (GOST 10007-80) benzersiz özellikleri, yüksek mekanik ve elektriksel güce sahiptir. Mükemmel dielektrik parametrelerine sahiptir. Son derece düşük sürtünme katsayısı ve düşük aşınma ile karakterize edilmiştir. Floroplastikler geliştirilmiş özelliklere sahip endüstriyel ürünler, geniş bir sıcaklık aralığında agresif ortamlara karşı mükemmeldir. Atmosferik korozyona ve radyasyona dayanıklıdırlar.

Endüstriyel üretim proseslerinde çeşitli fluroplastikler kullanılır, ancak Ftoroplast-4 diğerlerine göre daha sıklıkla kullanılır. Kimyasal olarak organik asitlere dirençlidir, alkalilere dayanıklıdır. Floroplastik F4’ün yoğunluğu 2.1 ile 2.2 g / cm³ arasındadır. Isı verildiğinde, flor ve kloroflorür ile alkali metal çözeltileri tarafından yok edilir.

Kullanım Alanları;

1.Fluoroplastik, mühendislik, enstrümantasyon ve enerji alanında, kimyasal ürünlerin üretiminde, gıda ve hafif sanyide kullanılabilir.

2.Tankların ve reaktörlerin duvarlarının döşemesinde, kolon aparatlarının korunmasında, artırılmış aktiviteye sahip kimyasalların taşınması ve depolanması için durdurma valflerinde, pompa teçhizatında kulanım alanı bulmuştur.

3.Ftoroplast F-4 aynı zamanda asitli ve alkalin ortamların, inorganik çözücülerin ve diğer aktif kimyanın sabit etkisine dayanabilen contalar ve sızdırmazlık elemanları üretimi için kullanılabilir.

4.Floroplast-4 veya Teflon, aktif olarak kullanılmaktadır: mühendislikte: Sürtünmeye direnç ve korozif ortamların etkisi nedeniyle, polimer contalar, rulmanlar, piston segmanları, anterler, araba lastikleri.

5.Elektrik ve radyo mühendisliğinde: Malzeme yalıtkan veya akım iletkeni olarak kullanılabilir (molekül yapısında değişiklikler yapılır). Baskılı devre kartları, kablolar, röle elemanları ve anahtarları politetrafloroetilenden üretilmektedir.

6.Hafif sanayide: Eşyaların bu polimerle işlenmesi onları suya dayanıklı hale getirir.

7.Kimya endüstrisinde: Teflon, kromatograflar için anti-korozyon tüpleri de dahil olmak üzere laboratuar cam eşyalarının üretimi için kullanılır.

8.Tıp alanında: Protez kapların ve iç organların üretiminde fluoroplastik kullanımı, immünolojik reaksiyonlara neden olmamasından kaynaklanmaktadır.

9.Gıda endüstrisinde: Teflon, yapışmaz kaplamalı kızartma tavaları ve fırın kalıpları, kremler için şırınga, bozulabilir ürünler için konteynerler, hamur haddeleme mekanizmaları üretiminde kullanılır.

Teflon, 1938 yılında Kimyager Roy Plunkett tarafından keşfedildi. Roy Plunkett kazara, basınçlı şişelere pompalanan gazlı tetrafluoroetilenin, benzersiz özelliklere sahip bir toz haline getirilmesi için polimerize olduğunu keşfetti. Bu polimer için ilk patent başvurusu 1941’de yapıldı.Sekiz yıl sonra, Kinetic Chemicals, dünyanın kimyasal devi DuPont’un bir bölümü haline geldi. SSCB’de, politetrafloroetilen, Sovyet teknisyenleri tarafından ABD yapımı bir tankı söküp İkinci Dünya Savaşı sırasında kule mekanizmasında büyük bir beyaz fluoroplastik yüzük bulunduğunda kabul edildi.

PTFE'nin teknik özellikleri
Yoğunluk, kg / m3
2120-2200
Kristallerin erime noktası
° С 327
Cam geçiş sıcaklığı
° С 120
Vic'e göre ısı direnci
° С 110
Özgül ısı, kJ / (kg * K)
1.04
Isıl iletkenlik katsayısı
W / (m * K) 0.25
Doğrusal genişlemenin sıcaklık katsayısı
* 10-5, ° С-1   8-25
Çalışma sıcaklığı minimum
° С -269
Maksimum çalışma sıcaklığı
° С 260
24 saat boyunca su emme
% 0.00
Brinell sertlik
Mpa 29,4-39,2
Çelik için sürtünme katsayısı
0.04
Özgül hacimsel elektrik direnci
Ohm * m 1015-1018