Gıda maddelerinin kurutulmasındaki amaç, raf ömürlerini uzatarak uzun bir süre kullanıma hazır halde bulundurmaktır. Farklı gıdalar farklı bölgelerde yetişmekte ve bu gıdalara karşı olan talep için taşıma, stoklama, bekletme gibi işlemler gerekmektedir. Bunları sağlayabilmek içinde gıdaların raf ömürlerinin uzun olması sağlanmalıdır. Ayrıca yazın yetişen bir gıda kışında talep ediliyorsa o gıdaların raf ömrünü uzatmak gerekir. Günümüzde üretim teknolojilerinde rekabetten ve raf ömürlerinden dolayı zaman çok önemli hale gelmiştir. Ayrıca üretim zamanlarının uzun olması üretim maliyetlerini de yükseltmektedir.

Gıdanın raf ömrünü uzatmak için yapılan temel işlemlerden biride kurutmadır. Çünkü bütün gıdaların içerisinde su bulunmaktadır ve sulu ortam bakterilerin üreyebilmesi için gereklidir. eğer gıda bu şekilde saklanırsa kısa süre içerisinde bakterilerin çoğalması ile çürüme süreci başlar. Gıdanın içerisindeki su mümkün olduğu kadar çıkarılırsa çürüme süreci uzatılmış olur bu da gıdanın raf ömrünü uzatır

Biz Teknik-El Makine olarak gıda kurutma işleminde hem hız hemde gıdanın besin değerini düşürmeden sağlıklı bir şekilde kurutma için kızılötesi fırınları geliştirdik.